top of page

Likya Yolu Yürüyüşü

photo_2022-12-17 12.11.11.jpeg

Likya Yolu

Likya Yolu, Fethiye'den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş bir yürüyüş rotasıdır. Likya Yolu Çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye'nin en güzel manzarası seçilmiştir. Ayrıca dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk su altı kazısı bu bölgeden görülebilen Amerikan Koyu'nda yapılmıştır.

Manzara ve Sen

Bir tarafta yol boyunca görünüp kaybolan Akdeniz'in sonsuz maviliği, diğer tarafta ise yemyeşil çam ormanları, görkemli dağ manzaraları ve tarihe tanıklık eden antik şehirler... Doğanın tüm güzelliklerini tek bir rota üzerinde gözler önüne seren Likya Yolu sadece bir yürüyüş parkuru olmanın çok ötesinde. Burası aynı zamanda geçmiş ile bugünü birbirine bağlayan doğal bir köprü gibi. Sen de yakın zamanda Likya Yolu'nun bir bölümünü veya tamamını yürümenin hayalini kuruyorsan maceraya hoşgeldin o zaman.

photo_2022-12-17 12.10.53.jpeg
photo_2022-12-17 12.10.33.jpeg

Eşsiz Bir Doğa Yürüyüşü

LİKYA YOLUNUN UZUNLUĞU 500 KİLOMETRE (310 MİL)'DEN FAZLADIR. BU YOL, FETHİYE, OVACIK YAKININDAKİ HİSARÖNÜ'ÜNDEN BAŞLAYIP ANTALYA'DAN YAKLAŞIK 20 KM UZAKTAKİ KONYAALTI, GEYİKBAYIRI'NA KADAR GİDER. YOL, KIRMIZI VE BEYAZ YOL ÇİZGİLERİYLE İŞARETLİDİR. 1992 YILINDA ÇALIŞMALARINA BAŞLANILAN LİKYA YOLU TÜRKİYE'DE YAŞAYAN İNGİLİZ KATE CLOW TARAFINDAN TASARLANMIŞ VE 1999 YILINDA GENE KATE CLOW TARAFINDAN HİZMETE AÇILMIŞTIR. YOL, ADINI BİR ZAMANLAR BÖLGEYİ YÖNETEN ESKİ UYGARLIKTAN ALMIŞTIR.

Nereleri Göreceğim?

Parkur boyunca,Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Faralya, Kabak Koyu, Cennet Koyu, Korsan Koyu, Letoon ,Sidyma, Bel, Gavurağılı, Letoon, Kınık (Xanthos), Akbel, Gelemiş köyü ve Patara harabeleri (Likya başkenti), Kalkan, Sarıbelen, Gökçeören, Kaş (Antiphellos), Üçağız, Kale, Demre (Myra), Kumluca, Belören,Zeytin ve Alakilise, İncegeriş Tepesi (1.811 m (5.942 ft) deniz seviyesinden yüksekliktedir), Belos, Finike, Kumluca, Mavikent, Karaöz, Gelidonya Burnu (Likya'nın en güney noktası) deniz feneri, Adrasan, Olimpos, Çıralı ve Yanartaş (Chimaera) Ayrıca Pydnai, Apelia, Telmessos, Idyros, Antifellos, Apollonia veSimena antik kenti.

photo_2022-12-17 12.10.45.jpeg
bottom of page